Descriere proiect „Trimite un copil in tabara”

Proiectul „Trimite un copil in tabara” face parte din initiativa clubului nostru de sprijinire a educatiei extrascoalare a categoriilor defavorizate. Aceasta initiativa are 4 directii majore:

1. educatie si cultura- EDU360- TABARA CARITABILA DE CREATIE ARTISTICA
  2. protectia mediului- PLANTEAZA SI SALVEAZA
  3. orientare profesionala- MEET YOUR FUTURE
  4. sport si invatare recreationala- TRIMITE UN COPIL IN TABARA

Trimite un copil in tabara- proiect Lions 360 Cluj Napoca

„Trimite un copil in tabara” se adreseaza in acest an unei comunitati de elevi de la scoala „Pelaghia Rosu” din  comuna Marisel. Elevii pe care dorim sa-i sprijinim

– provin din familii fara posibilitati materiale care sa le permita sa participe la o tabara de vara adresata copiilor

– nu au fost niciodata  intr-o tabara

– au primit acceptul parintilor exprimat in scris pentru a participa

Doneaza si tu! CLICK aici pentru a primi contractul de donatie

Cum decurge acest proiect?

1. Reprezentantii Lions 360 se intalnesc cu familiile sau tutorii legali ai copiilor care urmeaza sa mearga in tabara si le explica desfasurarea proiectului.
  2. Copiii care corespund conditiilor de participare si au acceptul familiei/tutorilor sunt selectati de reprezentantii unitatii scolare
  3. Firmele si persoanele fizice care doresc sa sustina participarea unui copil din grupul tinta la tabara achita taxa de participare a elevului, devin „sponsor/donator” al elevului. Contul este RO36BTRLRONCRT0348248603
  4. Elevii sunt transportati in tabara de catre voluntari ai clubului Lions 360 in colaborarea cu reprezentanti ai unitatii scolare pana la locatia taberei, unde personalul firmei organizatoare a taberei vor avea responsabilitatea copiilor pana la incheierea taberei, urmand a li se asigra la final transportul acasa la incheierea taberei.
  5. Elevii vor fi pusi in contact cu „sponsorul/donator” taberei pentru a impartasi experienta acumulata
  6. Coordonatorul proiectului din partea Lions impreuna cu reprezentantii unitatii scoalare intocmesc un raport final cu rezultatele proiectului.

Click aici pentru a sustine