Esti avocat sau esti tamplar, brutar sau arhitect, esti din Sud sau din Nord, de la tara sau dintr-un oras….Esti scund sau inalt, mai plinut sau mai slab, esti introvertit sau esti sufletul petrecerii…ai dinti frumosi sau strambi, mergi cu masina sau cu bicicleta …poti fi diferit fata de cel de langa tine intr-un milion de feluri. Si totusi, amandoi impartiti ceva…amandoi aveti amintiri. Cand Lucian a sarutat-o pe Teodora, cand Andrei cu Silviu au inceput sa se certe fiindca fiecare voia sa-i atraga atentia Nicoletei, cand Arpad s-a urcat pe burlan ca sa poata trage cu ochiul in dormitorul fetelor…iti vine sa zambesti. Astea nu sunt amintirile mele. Nu am fost acolo. Imi amintesc doar unele din povestile pe care le-am auzit in copilarie in jurul meu – de la copii cu care am impartit locul de joaca, sala de clasa, terenul de fotbal – dupa ce se intorceau din cate-o tabara. Ce-mi amintesc, in schimb? Imi amintesc senzatia de invidie care ma incerca cand ii ascultam, cand le vedeam ochii stralucind atunci cand povesteau…Eram invidios fiindca nu traisem intamplarile alea si pentru ca eu nu aveam amintirile lor. Poti fi atat de diferit de cel de langa tine si totusi amandoi aveti amintiri.

 

Copil fiind, bogatia si saracia sunt pentru tine notiuni abstracte pe care incepi sa le intelegi mult mai tarziu. Dar bogatia si saracia familiei in care te-ai nascut, influenteaza covarsitor amintirile. Si cu cat ai o viata mai grea, cu atat mai mult inveti sa pretuiesti o amintire frumoasa. Fiindca un moment roz intre multe momente gri, e mult mai important decat un alt moment de roz intr-o viata plina de ele. Vrem sa ajutam niste copii care provin din familii cu dificultati financiare sa se bucure de o tabara. Intr-o lume a grandioasului, cu atatea idei mari si atatea proiecte marete , vrem sa facem un lucru mic.Dar lucrul asta mic, poate darui unor copii ceva de-o importanta majora: niste momente de roz in niste vieti incarcate de gri.

 

Prezentare proiect „Trimite un copil in tabara”

 

Vrem sa-i ajutam sa mearga intr-o tabara, fiindca vrem sa aiba ce povesti. Sa intalneasca oameni noi, sa vada un loc in care nu au mai fost, sa viziteze un muzeu, sa se poata bucura putin de viata care pana acum pentru ei, nu prea a oferit poate motive de bucurie. Vrem ca peste ani si ani, atunci cand vor fi tamplari, arhitecti, brutari sau avocati, sa imparta intre ei, amintirea unor zile de vara incarcate cu zambete, petrecute impreuna.

 

Vrem sa le daruim niste amintiri frumoase fiindca nu putem controla cat de fericita, de grea sau usoara, va fi viata lor. Dar putem atat de usor, alaturi de tine, sa le daruim cel putin cateva zile in care sa descopere o alta lume. Cateva zile care pentru unii dintrei ei, suntem siguri, vor fi cele mai frumoase dintre cele traite pana acum. Pana la urma, iti cerem sa ne ajuti sa le daruim o amintire frumoasa la cel putin doi oameni: Unul dintre ei, un pusti dintr-o familie mai saraca, cum sunt atatea, de undeva dintr-un sat din Romania. Al doilea dintre ei, esti tu. Fiindca daruindu-i o amintire frumoasa unui copil acum, iti oferi cel mai probabil si tie sansa unui zambet cand peste ani, iti vei aminti ca ai facut asta.

 

Ce zici? Merita sa daruiesti amintiri?

 

Autor: Dr. George Ungureanu

 

Proiectul  face parte din initiativa clubului nostru de sprijinire a educatiei extrascolare a categoriilor defavorizate. Aceasta initiativa are 4 directii majore:

 

  1. educatie si cultura- EDU360- TABARA CARITABILA DE CREATIE ARTISTICA
  2. protectia mediului- PLANTEAZA SI SALVEAZA
  3. orientare profesionala- MEET YOUR FUTURE
  4. sport si invatare recreationala- TRIMITE UN COPIL IN TABARA

 

 

Trimite un copil in tabara- proiect Lions 360 Cluj Napoca

„Trimite un copil in tabara” se adreseaza in acest an unei comunitati de elevi de la scoala „Pelaghia Rosu” din  comuna Marisel. Elevii pe care dorim sa-i sprijinim

 

– provin din familii fara posibilitati materiale care sa le permita sa participe la o tabara de vara adresata copiilor

 

– nu au fost niciodata  intr-o tabara

 

– au primit acceptul parintilor exprimat in scris pentru a participa

 

Cum decurge acest proiect?

 

  1. Reprezentantii Lions 360 se intalnesc cu familiile sau tutorii legali ai copiilor care urmeaza sa mearga in tabara si le explica desfasurarea proiectului.
  2. Copiii care corespund conditiilor de participare si au acceptul familiei/tutorilor sunt selectati de reprezentantii unitatii scolare
  3. Firmele si persoanele fizice care doresc sa sustina participarea unui copil din grupul tinta la tabara achita taxa de participare a elevului, devin „sponsor/donator” al elevului. Contul este RO36BTRLRONCRT0348248603
  4. Elevii sunt transportati in tabara de catre voluntari ai clubului Lions 360 in colaborarea cu reprezentanti ai unitatii scolare pana la locatia taberei, unde personalul firmei organizatoare a taberei vor avea responsabilitatea copiilor pana la incheierea taberei, urmand a li se asigra la final transportul acasa la incheierea taberei.
  5. Elevii vor fi pusi in contact cu „sponsorul/donator” taberei pentru a impartasi experienta acumulata
  6. Coordonatorul proiectului din partea Lions impreuna cu reprezentantii unitatii scoalare intocmesc un raport final cu rezultatele proiectului.

Coordonator Lions 360: Marius Bud

 

Coordonator din partea unitatii scolare: Dana Fenesan

 

După ce descărcați și completați contractul, vă rugăm să ni-l trimiteți scanat pe mariusbud[@]mbdental.ro